Herkes Bankaların Faiz Oranlarını Takip Ederken Bu Haber İle Geri Adım Attı! Bankadaki Paranın Net Faiz Geliri Düştü!

45 bin TL’lik mevduata sahip bir vatandaşın 32 gün vadede net faiz getirisi düzenleme öncesi 1830 TL iken, düzenleme sonrası 1490 TL’ye geriledi. 92 günlük vadede ise 5 bin 480 TL’den 4 bin 500 TL’ye indi.

Son dönemde 22 yılın zirvesine ulaşan TL mevduat faizleri, bir aydır dengelenme sürecine girdi. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 19 Nisan itibarıyla yüzde 68.88’e yükselen 1-3 aylık mevduat faizi 26 Nisan haftasında yüzde 68.06’ya, 3 Mayıs itibarıyla da yüzde 68.03’e geriledi. TCMB’nin son verilerine göre ise 1-3 aylık mevduat faizi oranları 10 Mayıs itibarıyla yüzde 68.18 oldu. Böylece son bir ayda yüzde 70 seviyesine dayanarak rekor seviyelere ulaşan TL mevduat faizleri yatay bir seyir izlemeye başladı. Bu oranlarla 100 bin TL mevduatı olan bir vatandaş, bankaya göre değişmekle birlikte 32 gün vadede yaklaşık 4 bin liralık net kazanç sağlayabiliyordu. Ancak TL mevduata uygulanan stopaj oranlarının artırılması sonrası mevduat faizi frene bastı. Tasarruf sahiplerinin net faiz gelirlerinde düşüş yaşanıyor.

Mayıs ayı başında Türk Lirası mevduatlar için uygulanan stopajda düzenleme yapılarak Resmi Gazete’de yayımlanmış; 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5’ten yüzde 7.5’e yükseltilmişti. Bir yıla kadar olan vadeli hesaplarda ise yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarılmıştı. Yapılan hesaplama göre, 45 bin TL’lik mevduata sahip bir vatandaşın 32 gün vadede net faiz getirisi düzenleme öncesi 1830 TL iken, düzenleme sonrası 1490 TL’ye geriledi. 92 günlük vadede ise net faiz getirisi 5 bin 480 TL’den 4 bin 500 TL’ye indi.

TL mevduat sahiplerinin net kazançlarındaki değişimle ilgili bilgi veren Ata Yatırım Yurtiçi Piyasalar Uzman Yardımcısı Emre Özdemir, şu hesaplamayı yaptı:

“100 bin TL’si olan bir yatırımcı yüzde 54 faiz oranı üzerinden 100 günlük bir vadede 14 bin 794 TL brüt getiri elde ederken stopaj masrafı 739 TL idi. Net kârı 14 bin 55 TL oluyordu. Düzenleme sonrası ise bu stopaj masrafı 1109 TL’ye çıkıyor ve dolayısıyla net kâr 13 bin 685 TL’ye düşüyor. Düzenleme sonrası net kârın yalnızca yüzde 2.7’sine tekabül eden aradaki 370 TL tutarındaki fark, risksiz sabit getiri için mevduat yatırımını tercih eden yatırımcı için kayda değer bir sorun teşkil etmeyecektir.”

Perform Portföy Fon Yöneticisi Altan Aydın ise, “Yatırımcılar vade avantajını şu anda tercih etmeyi sürdürüyorlar. Mevduat faizlerinde oluşan gerilemeyi de açıkçası ilk etapta normal karşılıyoruz fakat bundan sonraki süreçte bu durumun sonucunu mevduat vadesinin uzamasıyla görmeyi bekliyoruz” dedi. Yılın devamında benzer bir görüntü beklediğini belirten Aydın, “Faizlerdeki yükselişin durduğuna, bu durumun da diğer yatırım araçlarına talebin devamına işaret ettiğini düşünüyorum. Sıralama yapmak gerekirse; hisse senetleri, altın, borçlanma araçları ve döviz şeklinde talebin dağılacağı kanaatindeyim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir