DEM Parti’de ‘Atatürk’ istifası: Kabul etmem mümkün değil

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde DEM Parti’den seçimi kazanan belediye başkanı Mehmet Begit ile belediye meclisine seçilen DEM Partili üyeler Mahmut Dirier, Sakıp Yaşar, Reşit Çelikhan ve Ahmet Arar partilerinden istifa etti.

İstifa etme gerekçesini düzenledikleri bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuran DEM Parti Belediye Başkanı Mehmet Begit, dışarıdan yapılan müdahaleleri kabul etmeyeceklerini belirtti.

“HALKIMIZ BİZE İNANMIŞ VE GÜVENMİŞTİR”

Belediyenin dışarıdan yönetilmek istendiğini ileri süren Begit, “31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen belediye başkanlığı seçimlerinde bana vermiş olduğunuz destek için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu seçim belediye başkanlığı seçim tarihinde en farklı oy ile alınmış başkanlık seçimidir. Halkımız bize inanmış ve güvenmiştir. Biz de bu inanç ile görevimize başladık.” dedi.

“BAYRAĞIMIZA, ATATÜRK’E VE ERDOĞAN’A…”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır Sur’daki DEM Partililerin devir teslim töreninde kaldırılmak istenmesine tepki gösteren Begit, şunları söyledi:

“Öncelikle belirtmek gerekir ki söyleyeceğim lafların kesinlikle bize güvenip oy veren DEM Parti üyeleri ile bir ilgi ve alakası yoktur ancak seçimden sonraki süreç içerisinde özellikle bir grup tarafından bayrağımıza, Atatürk posterine ve Cumhurbaşkanı posterine yapılmak istenen müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrıca seçimden sonraki süreç içerisinde dışarıdan yönetme hususunda baskılar oluşmaya başladı. Ben ilçemiz Birecik halkı ile yönetmeye talibim. Birecik ilçesini sadece Birecik halkı yönetir. Bu hususta kararlıyım. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Bu sebeplerden dolayı DEM Partiden 4 encümen arkadaşımla birlikte istifa ediyorum. Birecik Belediye Başkanlığı görevime encümen arkadaşlarımla birlikte bağımsız olarak devam ediyoruz. Birecik halkının emrindeyiz.”

NE OLDU

DEM Partililerin geçtiğimiz hafta Diyarbakır Sur Belediyesi’ndeki devir-teslim töreninde Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan fotoğraflarına hakaret ettiği iddia edilen Uğur Gezer isimli şüpheli 21 Nisan’da tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir